Tasarımcılar

Burak Küre

Burak Küre 1983 yılında İstanbul’da doğdu. 2001-2005 yılları arasında Yeditepe Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde okudu. Bu esnada endüstriyel tasarıma yoğun bir ilgi duymaya başladı. 2006’da Domus Academy’de tasarımcı James Irvine tarafından yönetilen yaz kursuna katıldı. Burada farklı uluslardan öğrencilerin arasından Alize Çetintaş ile birlikte Thonet firması için tasarladığı ürün ile üçüncülük elde etti. 2006’da Yeditepe Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümüne geçiş yaparak 2009 yılında bu bölümden mezun oldu. Mezuniyetinin ardından serbest tasarımcılık yapmaya başladı.

 

2006-2011 yılları arasında İMMİB Endüstriyel Tasarım Yarışmaları’nda ikisi birincilik, biri üçüncülük olmak üzere üç ödül aldı.

 

Tasarıma yaklaşımında gözlemden ve malzemeden yola çıkmakta, tasarımda her bir detayın önemsenmesi ve üzerinde düşünülmesi gerektiğine inanmaktadır ve bu mükemmeliyetçilik çerçevesinde ürün tasarlarken daima fark yaratmayı hedeflemektedir.

 

Alize Çetintaş

Alize Çetintaş 1985 yılında İstanbul’da doğdu. 2006 yılında Yeditepe Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünden mezun oldu. Aynı yıl Domus Academy’de James Irvine tarafından yönetilen yaz kursuna katıldı. Burada farklı uluslardan öğrencilerin arasından Burak Küre ile birlikte Thonet firması için tasarladığı ürün ile üçüncülük elde etti. 2010 yılında Marmara Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Nisan 2008 - Aralık 2009 tarihleri arasında Koçtaş Yapı Marketleri A.Ş.’de Endüstriyel Tasarımcı olarak görev yaptı. Bu süre içerisinde Londra ve Paris’te şirketin yabancı ortaklarının düzenlediği trend belirleme ve trend odaklı ürün gamı oluşturma üzerine workshop’lara katıldı. 2007-2013 yılları arasında hem yurtiçi, hem yurtdışından okurlara sahip bir dekorasyon blogu yazdı.

 

2006-2011 yılları arasında İMMİB Endüstriyel Tasarım Yarışmaları’nda ikisi birincilik, biri üçüncülük olmak üzere üç ödül aldı.

 

Zanaatin günümüz tasarımına uyarlanmasını önemseyen, ürünün kullanıcıda uyandırdığı duyguya eğilen, bu öğeleri göz önünde bulundurarak fonksiyonel ürünler yaratmayı hedefleyen bir tasarım anlayışına sahiptir.